bilgi@tukdkadikoy.org.tr 05323311297'den bize ulaşabilirsiniz.

GWI 2016

21/10/2016

Çok değerli TUKD üyeleri,

GWI 2016 Triennial kongresinde üç yıllığına Eğitim Komisyonuna seçilmiş bulunuyorum. Komisyonun başkanlığını yapan Ranjana Başkandan aldığı yönlendirme doğrultusunda bizlerden kendi ülkelerimizde kadınları ve kızları en derinden etkileyen tek bir sorunu ve buna karşılık geliştirilebilecek etkili savunuculuk tedbirlerinin neler olabileceğini belirlememizi istedi. Ayrıca yıl boyunca internet üzerinden tartışma yapılmasını ve blog hazırlanmasını öngördüğümüz eğitimle ilgili veya bunun dışında konuları da belirlememiz isteniyor.
TÜKD camiasını temsil edecek görüşlere ulaşabilmem için şubelerimizin görüşlerine ve katkılarına ihtiyacım var. Ranjana’ya TÜKD adına görüş bildirebilmem için bir hafta içinde görüşlerinizi bu mecra üzerinden veya fulyas@akdeniz.edu.tr üzerinden bana ulaşırsanız sevinirim.
Kadın ve kızlarımızın eğitim, istihdam, yoksulluk, pek çok sorunu var, ancak uluslararası bir baskı grubu aracılığı ile hangisine ağırlık vermemiz gerekiyor? Ben sizler için benim aklımdaki birkaç önemli konuyu hatırlatmak istiyorum.
En acil ve güncel meselelerden biri eğitim sistemimizin hızla laik ve bilimsel eğitimden uzaklaşmakta olması. Eğitimdeki bu dönüşümün en fazla kadınların toplumsal eşitsizliğinin artmasına hizmet edeceğini düşünebiliriz.
Eğitim sistemimize getirilen 4+4+4 sisteminin kesintisiz eğitime hizmet etmek yerine kız çocukların örgün öğretimin dışına daha çabuk düşmesine  neden olması da ikinci bir ciddi sorunumuz.
Bunlarla bağlantılı olarak “çocuk gelin ayıbının” azalmak yerine bazı bölgelerimizde daha da artmakta olduğunu da tespit edebiliriz.
Bütün bunlara neden olan bir de erkek egemen, geleneksel zihniyet mevcut.
Sizlerden ricam, bu meseleleri aranızda, ilgili kurul ve komisyonlarınızda hızlıca görüşerek bana öncelik verilmesi gerektiğini düşündüğünüz konuları ve bunlara karşı ne gibi savunuculuk yöntemleri önerdiğinizi bildirmenizdir. Bu konularda benimle daima irtibat halinde olmasını öngördüğünüz üyeleriniz varsa onları da bildirirseniz sevinirim.
Sizlerden gelen görüşleri toparlayarak tekrar sizlere raporlayacağım.
Sevgiler, saygılar
Fulya Sarvan
Antalya Şubesi

tadmin