bilgi@tukdkadikoy.org.tr 05323311297'den bize ulaşabilirsiniz.

Dünya Başkanının mektubu (Türkçe)

Sevgili GWI Ailesi,

Sizlere kendimi tanıtmak ve sizin adınıza önümüzdeki 3 yıl boyunca Yönetim, personel, komiteler ve benim çalışmalarımızı nasıl yürüteceğimiz konusunu sizlerle paylasmak üzere yazıyorum.

Adım Geeta Desai, New York’ta oturuyor ve GWI ve ona bagli bir kurulus olan A. B.D. Üniversiteli Kadınlar Derneği’nin üyesi olmaktan gurur duyuyorum. Son 30 yıldır vakıflar ve finanse ettikleri STKlarda Teşkilat Geliştirme Danışmanı olarak çalışmaktayım. Deneyimlerimin GWI kuruluşumuzu da güçlendireceğine inanıyorum.

Yönetim Kurulumuz 5 üyeden oluşuyor: Hukuk ve Yönetimden Sorumlu Başkan YardımcısıRae Duff, Pazarlamadan Sorumlu Başkan YardımcısıLouise McLeod,Fon Kaynagi Sağlamaktan Sorumlu Başkan YardımcısıBaşak Ovacık, Üyelikten Sorumlu Başkan Yardımcısı Eileen Focke-Bakker ve SaymanTricia Blombery. Yeni Yönetici Direktörümüz Stacy Dry Lara’dır. Diğer çalışanlarımızı zaten tanıyorsunuz: Amy Paunila, Lorraine Mangwiro ve Helene Queyrane.

Bildiğiniz gibiGWI’ın süregelen önceliklerini yansıtan birkaç Komitemizbulunuyor. Şu anda tum komitelerimizkurulusumuzunmisyonuna destek olmak icinkendilerini organize etmekteler. Önümüzdeki haftalarda Komiteler, üyeleri ve çalışma alanları internet sitemizde yayınlanacaktır.

Gelecek 3 yıl boyunca ortaklaşa çalışmamız, bir üyelik örgütü olduğumuz, misyonumuz ve ulusal derneklerimizin önceliğimiz olduğu anlayışıyla sürdürülecektir.

Bu amaçla aşağıdakileri gerçekleştirmeye kararlıyız.

1) Ulusal Dernekleri kendilerini güçlendirmeleri için desteklemek. Her derneğin kendi ülkelerine özgü kuşak mücadeleleriyle, toplumsal ve ekonomikgüçlüklerle karşı karşıya olduklarını biliyoruz. Desteğimiz, üye kazanımıniz konusunda bu güçleri anlamaya ve sizlere bu güçlere karşı değil ama onlarla birlikte çalışma stratejileri geliştirmeye yönelik olacaktır.

2) Ulusal Derneklere ülkelerindeki kadın ve kızların eğitim ve ekonomik özgürlüklerine destek olacak anlamlı projeler geliştirmelerinde yardımcı olmak.

3) Ulusal Dernekleri; Birleşmiş Milletler Kararlarının, Sözleşmelerin, CEDAW ve SDG (Sustainable Development Goals= Sürdürülebilir Gelişme Hedefleri) gibi hedef ve bildirgelerintemel konularının ülkeye özel uygulamalarında ölçülebilir farklılıkları gerçekleştirebilecek ulusal ve uluslararası düzeyde savunuculuk uygulaması konusunda destek olmak.

4) Ulusal Derneklerin küresel toplumla ilgili bilgilere sahip olmalarını ve onlara erişimlerini sağlamak. Böylece üyeleri hem kişisel hem de profesyonel olarak gelişebilecek ve küresel yurttaşlar olarak katkıda bulunabileceklerdir.

5) Ulusal Derneklere kendilerinden sonra gelen kuşaktaki kadınların dikkatini çekmelerine yardımcı olmak. Böylece gelecekte, kadınların ve kızların haklarını kazanmada itici güç olacak kuşaklararası bilgi birikimini sağlamak.

6) Ulusal Dernekler ile kendi ülkelerindeki Birleşmiş Milletler kurulusları arasında ilişki kurulmasini sağlamak. Böylece dernekler işbirliği içinde ortaklaşa çalışmalar yapabilirler.

7) İstikrarlı, etkili ve gelişen bir GWI sistem vizyonunu sağlamak.

Yönetim Kurulu ve ben birlikte çalışmaya kesin bir bicimde kararliyiz. Ve, her ne kadar gelecekte düşünce ayrılıklarımızin olabileceginden kusku duymasam da, tartışmalarımızin tavrınin uygar, katılımcı ve üretken olması gerektigi konusunda kararlıyız. Çalışmalarımız ve kararlarımız şeffaf olacaktır.

Yönetim Kurulu ve üyeler arasında gorus ve düşünce ayrılıkları olacağının da farkındayım.Böyle durumlarda, sizden bana president@graduatewomen.org adresi kanaliyla doğudan yazmanızı rica ediyorum. Sizin görüşlerinizi öğrenmek istiyorum çünkü birlikte, anlaşmaya varabilecegimiz çözümlere ulaşabileceğimize inanıyorum.

Son ve bir o kadar da önemli olarak GWI’ın 100. Yıldönümü arifesinde bizden önce gelen bütün kadınların başarılarını takdir etmek istiyorum. Onlar, yüzyıl sonra bile hala kadınların eğitim ve ekonomik özgürlük haklarını savunacak olan bir örgüt kurma vizyonuna sahiplerdi. Adları sayılamayacak kadar çok olsa da bu kadinlarin hepsi nezaket, cesaret, amaçlarındakinetlik, kararlılık ve diğer kadınları desteklemeyi zorunluluk olarak kabul etmek gibi benzernitelikleri paylasiyorlardı.

Bugün hepinizden ricam bu nitelikleri aramızdaki farklılıklara bakmaksızın benimsemeniz vedünyanın her köşesinde kadınların uğradığı toplumsal ve ekonomik haksızlıklara karşı durmanızdır. Birlikteysek yıkılmayız.

Dayanışma İçinde Saygılarımla,

cid_image004_jpg01d20d27

Geeta S. Desai

Uluslararası Üniversiteli Kadınlar Derneği Başkanı

 

 

tadmin